Izba Architektów - strona gÂłówna

Aktualności » Inne

Wznowienia zawodowych ubezpieczeń architektów
04.04.2016

W systemie IARP udostępniony został elektroniczny wniosek umożliwiający wznowienie obowiązkowej polisy OC na rok ubezpieczeniowy 2016/2017. Wniosek należy złożyć nie później, niż do 14 kwietnia 2016 r.
Przypominamy, że obowiązek ubezpieczenia nakłada na architektów ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów (Dz.U. z 2001 r. Nr 5, poz. 42, z późn. zm.). Co roku każdy członek Izby Architektów RP jest zobligowany do wznowienia ochrony, którą polisa zapewnia jemu i jego klientom.

Interwencja Izby Architektów RP przyniosła pozytywny rezultat
16.03.2016

Z prawdziwą satysfakcją odnotowaliśmy, że w projektowanej przez Rząd RP treści Rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać Zamawiający od Wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane, uwzględniono proponowane przez Krajową Radę Izby Architektów zmiany. Zmiana dotyczy w szczególności art. 1.1.3), który w projekcie nowelizacji pozwala na uwzględnianie w zamówieniach publicznych, wymagających zapewnienia odpowiedniego poziomu konkurencji, dokumentów potwierdzających wiedzę i doświadczenie Wykonawcy z okresu ponad 3 ostatnich lat (nie, jak do tej pory DO ostatnich 3 lat). Projektowana zmiana jest skutkiem dwukrotnej interwencji IARP skierowanej do Parlamentu Europejskiego oraz Rządu RP w sprawie poprawnego tłumaczenia Dyrektywy 2014/24/UE. Interwencje, co wynika z projektu nowelizacji Rozporządzenia, zakończyły się uwzględnieniem postulatów Krajowej Rady Izby Architektów RP.

Zgłoszenie, które miało być ułatwieniem, okazało się rozwiązaniem mało popularnym
08.03.2016

Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, od 28 czerwca 2015 r. - a więc od wejścia w życie nowelizacji ustawy Prawo budowlane (Dz.U. z 2015 r. poz. 443) wprowadzającej uproszczoną procedurę zgłoszenia budowy domu jednorodzinnego z projektem - w całej Polsce zarejestrowano zaledwie 6084 takich zgłoszeń. W tym samym okresie wpłynęło aż 62 679 wniosków o wydanie pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego. Z uproszczenia procedury uzyskiwania pozwolenia na budowę dzięki zgłoszeniu miało w ciągu roku skorzystać około 30 tysięcy inwestorów. Jak pisze Dziennik Gazeta Prawna argument, że instytucja budowy domów jednorodzinnych na zgłoszenie nie sprawdzi się w praktyce już na samym początku prac legislacyjnych podnosiła m.in. Izba Architektów RP. W jej ocenie nowela, zamiast rozprawiać się z największymi bolączkami inwestorów (związanymi z procesem przygotowania dokumentacji projektowej) wyszła z błędnego założenia, że problem tkwi w długości oczekiwania na pozwolenie na budowę.

Informacja dla dziennikarzy
07.03.2016

Podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2016 rozstrzygnięto konkurs o nagrodę prezesa IARP - dla dziennikarza najlepiej piszącego o zawodzie architekta i architekturze. Nagrodę główną otrzymał Pan Michał Zaczyński za artykuł "Ferrari z linoleum" opublikowany w dniu 11 października 2015 roku w tygodniku Wprost.

Spotkanie Grupy V4 w Brnie
06.03.2016

5 i 6 lutego 2016 r. w Brnie (Czechy) odbyło się kolejne, cykliczne spotkanie architektonicznej Grupy Wyszehradzkiej (V4) złożonej z Izb Architektów Czech, Słowacji, Węgier i Polski). W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Rady Krajowej Izby Architektów RP - wiceprezes Piotr Gadomski i Borys Czarakcziew. Obrady poświęcone były zagadnieniom związanym z zamówieniami publicznych oraz problematyce powiązania cenników ze standardami projektowymi. Cenniki w powiązaniu ze standardami są przedmiotem ożywionej środowiskowej dyskusji także w innych krajach. Najbardziej zaawansowani w pracach są architekci czescy, którzy swoje zasady wycen powiązane ze standardem wykonywania zawodu skonsultowali już z czeskim odpowiednikiem polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta (Úřad Pro Ochranu Hospodářské Soutěže). Z uwagi na tożsamą tematykę debaty przedzjazdowej oraz zjazdu nadzwyczajnego IARP, przedstawiciele Grupy V4 zaproszeni zostali przez Krajową Radę Izby Architektów RP do Ustronia, gdzie ma się odbyć dyskusja przedzjazowa. Pomoże to niewątpliwie w kontynuowaniu wspólnych zadań Grupy G4, a poszerzone grono uczestników zyska informację o prowadzonych pracach i ich wynikach.
Kalkulatory wycen poszczególnych prac projektowych w Czechach na stronie Czeskiej Izby Architektów »

III edycja konkursu "Kształtowanie przestrzeni" dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych - rok szkolny 2015/2016
17.02.2016

Izba Architektów RP jak co roku rozpoczyna przyjmowanie zgłoszeń do konkursu dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalych realizujących zajęcia według programu edukacyjnego IARP pt. "Kształtowanie przestrzeni". Zapraszamy szkoły, które brały udział w poprzednich edycjach konkursu oraz szkoły, które chciałyby spróbować swoich sił w trudnej ale niezwykle satysfakcjonującej rywalizacji.

Nagroda Roku SARP 2015
15.02.2016

Stowarzyszenie Architektów Polskich zaprasza do wzięcia udziału w konkursie Nagroda Roku SARP 2015 za najlepszy zrealizowany obiekt architektoniczny w Polsce w roku 2015 oraz Nagrody SARP za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony ze środków publicznych w roku 2015.
Obiekty można zgłaszać do dnia 4 marca 2016 roku.

Ubezpieczenia zdrowotne IARP - architekt, rodzina, pracownicy
04.02.2016

Dzięki staraniom Krajowej Rady IARP podjętym w obecnej kadencji rozpoczęto działania zmierzające do przygotowania oferty ubezpieczeń zdrowotnych dedykowanych członkom naszego samorządu. Komisja do spraw ubezpieczeń IARP przy Krajowej Radzie zwróciła się do firmy iExpert współpracującej z samorządem architektów w obszarze ubezpieczeń z wnioskiem o opracowanie odpowiedniej propozycji szybkiego i skutecznego dostępu do usług medycznych dla architektów. Jesteśmy przekonani, że standard zdrowia architektów jest tak samo ważny, jak standard jakości świadczonych przez nich usług.

BUDMA startuje 2 lutego
21.01.2016

Zapraszamy do udziału w Międzynarodowych Targach Budownictwa i Architektury BUDMA 2016, które odbędą się w Poznaniu, w dniach 2-5 lutego 2016 roku. Izba Architektów RP objęła nad BUDMĄ patronat honorowy oraz podjęła się współorganizacji projektów i wydarzeń w ramach programu Strada di Architettura skierowanego do architektów i studentów architektury. Szczegółowy program wydarzeń targowych współorganizowany przez Izbę Architektów RP - w załączeniu.
Architektów IARP pragnących zwiedzić targi BUDMA 2016 prosimy o kontakt z izbami okręgowymi, które dysponują pakietem specjalnych zaproszeń uprawniających do bezpłatnego wejścia na teren kompleksu Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Doroczna Nagroda Prezesa IARP dla dziennikarza
14.01.2016

Już po raz czwarty Prezes Izby Architektów RP wręczy „Doroczną nagrodę Prezesa IARP dla dziennikarza za najlepszy opublikowany materiał związany z wykonywaniem zawodu architekta oraz dotyczący architektury”. Organizatorem konkursu jest Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Nagroda wręczana jest podczas Targów BUDMA w Poznaniu. Laureatami poprzednich edycji byli: Dariusz Bartoszewicz, Jerzy S. Majewski oraz Grzegorz Sroczyński.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczyna nabór wniosków o dofinansowanie
02.01.2016

Zgodnie z decyzją wiceministra kultury Jarosława Sellina 31 grudnia br. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłasza pierwszy nabór wniosków w trybie konkursowym o dofinansowanie w ramach VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Nabór rozpocznie się 1 lutego i potrwa do 31 marca 2016 r.

"Szkice architektoniczne" z użyciem trzech kolorów - ruszył konkurs dla studentów architektury
11.12.2015

Tegoroczna edycja konkursu „Szkice architektoniczne” odbędzie się pod hasłem „Trzy kolory w przestrzeni”. Uczestnicy projektu mają za zadanie przygotować rysunek odręczny w formacie A2 wykonany techniką tradycyjną (ołówkiem, rapidografem, piórem, markerem czy kredką), z wykorzystaniem nie więcej niż trzech kolorów. Przesłane prace będą ocenianie przez profesjonalne jury pod względem warsztatowym, wizualnym oraz estetycznym. Konkurs trwa od 20 listopada 2015 do 15 stycznia 2016 roku.

Informacja
02.12.2015

W zakładce POŻEGNANIA znajdują się informacje na temat terminu uroczystości pogrzebowych prof. dr hab. arch. Janusza Andrzeja Włodarczyka.

Prezydent RP Andrzej Duda 16 listopada 2015 r. powołał nowy skład Rady Ministrów pod przewodnictwem premier Beaty Szydło.
22.11.2015

Mateusz Morawiecki został zaprzysiężony na stanowisko Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Rozwoju. Funkcję Ministra Infrastruktury i Budownictwa objął Andrzej Adamczyk. Za gospodarkę morską i żeglugę śródlądową odpowiadać będzie minister Marek Gróbarczyk.

Nowi wiceministrowie w resorcie kultury
22.11.2015

Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński wręczył 20 listopada nominacje na Sekretarza i Podsekretarzy Stanu w MKiDN: Jarosławowi Selinowi, dr Magdalenie Gawin, Wandzie Zwinogrodzkiej oraz Jackowi Kurskiemu.

Sekretarz Stanu Jarosław Selin będzie odpowiedzialny za kwestie związane z największymi inwestycjami infrastrukturalnymi, finansowanymi zarówno z funduszy europejskich, jak i ze środków budżetowych w ramach Programów Wieloletnich. Podlegały mu będą również muzea oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Podsekretarz Stanu dr Magdalenie Gawin powierzono zadania dotyczące ochrony zabytków, mecenatu państwa w kulturze oraz nadzór nad instytucjami podległymi MKiDN. Podsekretarz Stanu Wanda Zwinogrodzka będzie nadzorowała pracę departamentów odpowiedzialnych za szkolnictwo i uczelnie artystyczne, edukację kulturalną oraz narodowe instytucje kultury m.in.: teatry, filharmonie, opery.

Podsekretarz Stanu Jacek Kurski będzie się zajmował analizą struktury ministerialnej oraz restrukturyzacją Centrum Polsko - Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Informacja
15.10.2015

Dzisiaj - 15 października 2015 r. - wchodzi w życie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 22 września 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego.

Stanowisko Izby Architektów RP w sprawie projektu nowelizacji Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
16.09.2015

Projekt nowelizacji Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju został przeanalizowany przez Komisję Legislacyjną IARP. W ręce Pana Pawła Orłowskiego, Podsekretarza Stanu Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju przekazano pismo zawierające stanowisko Izby Architektów RP oraz uwagi do projektu nowelizacji ujęte w czytelną tabelę. Z dokumentem tym (z 17 kwietnia 2015 r.) zapoznano się w Ministerstwie z należną uwagą, co można wnosić z następującej po nim korespondencji pomiędzy IARP a Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju. Z pismem przewodnim oraz tabelą uwag można się zapoznać tutaj.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra infrastruktury i rozwoju.
20.08.2015

Jednym z zasadniczych celów nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw jest również zabezpieczenie interesów inwestorów publicznych i prywatnych oraz zwiększenie bezpieczeństwa inwestycyjnego. Chodzi o wprowadzenie narzędzi służących kierowaniu strumienia inwestycji budowlanych na tereny zurbanizowane i wyposażone w niezbędną infrastrukturę (techniczną i społeczną) oraz wprowadzenie mechanizmów zachęcających gminy do uchwalania planów miejscowych.

Finaliści konkursu dla młodzieży
19.06.2015

18 i 19 czerwca 2015 r. obradowało jury oceniające prace przysłane na konkurs dla młodzieży. Tematem konkursu było zaprojektowanie "Miejsca spotkań - dzieci, młodzież, dorośli, osoby w podeszłym wieku - razem i osobno.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra środowiska.
03.06.2015

Do projektu nowelizacji Prawa ochrony środowiska (POŚ) wdrożono przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (2012/18/UE) w sprawie kontroli zagrożeń poważnymi awariami związanymi z substancjami niebezpiecznymi (dyrektywa Seveso III). Dyrektywa reguluje kwestie zapobiegania poważnym awariom, które mogą być następstwem określonych działań przemysłowych oraz ograniczania ich skutków dla zdrowia ludzkiego i środowiska.

1  2  3  4  5  6  7  8  9