Izba Architektów - strona gÂłówna
Data dodania: 01.04.2020 | Aktualizacja: 01.04.2020, 10:17:52

Wznów ubezpieczenie OC zawodowe

Wznów ubezpieczenie OC zawodowe

Większość architektów zdążyła już przywyknąć, że w kwietniu muszą wznowić  obowiązkową polisę OC. Nieprzekraczalny termin złożenia wniosku to 14 kwietnia. 

W extranecie IARP udostępniony został elektroniczny wniosek umożliwiający wznowienie obowiązkowej polisy OC na rok ubezpieczeniowy 2020/2021.

Jak poprawnie złożyć wniosek obowiązkowego OC

Aby skutecznie wznowić polisę trzeba wykonać prostych kroków:

  1. Zaloguj się na swoje konto w systemie IARP – login to zawsze numer przynależności do Izby.
  2. Wybierz zakładkę „Ubezpieczenia” i następnie „Obowiązkowe OC 2020/2021”.
  3. Wypełnij wniosek o Obowiązkowe OC i, jeśli chcesz, wnioski dotyczące dodatkowych ryzyk w tym o ubezpieczenie OC pracowni architektonicznej na promocyjnych warunkach. 
  4. Jeśli wniosek został złożony poprawnie, w systemie wyświetli się komunikat wraz z numerem konta, na które w ciągu 10 dni należy przelać płatność. 
  5. Po zaksięgowaniu składki lub raty w systemie, po 3 dniach dostępna będzie polisa potwierdzająca zawarcie ubezpieczenia OC.

Zaloguj się do systemu IARP >>

Więcej w OC obowiązkowym 
Przypominamy, że w ramach obowiązkowego OC każdy architekt może korzystać z ubezpieczenia ochrony prawnej. Jest to rozwiązanie, które ma pomóc w razie wystąpienia szkody i powstania roszczenia. Obejmuje pokrycie kosztów pomocy świadczonej przez adwokatów i radców prawnych, honorariów rzeczoznawców i biegłych sądowych, a także opłaty sądowe i skarbowe.

Warto też odnotować, że zakres OC podstawowego został rozszerzony o czynności architekta związane z powołaniem na biegłego sądowego. 

W związku z brexitem w warunkach ubezpieczenia zostało także uwzględnione terytorium Wielkiej Brytanii. Architekci pracujący na wyspach będą więc cały czas objęci ochroną.

Pełną ochronę gwarantuje OC pracowni
OC pracowni architektonicznej i projektowej jest ważne przy wykonywaniu wielobranżowej dokumentacji projektowej z udziałem podwykonawców. Duża część szkód powstaje w wyniku błędów popełnionych przez branżystów, za które odpowiedzialność ponosi architekt lub biuro projektowe (jako strona umowy cywilno-prawnej względem inwestora).

Taniej dla dużych i małych
W tym roku utrzymana została zniżka 50% na OC pracowni. Aby z niej skorzystać trzeba jednak spełnić trzy warunki:

  1. prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą,
  2. wypełnić wniosek o OC pracowni podczas składania wniosku o obowiązkowe OC,
  3. suma gwarancyjna w ramach promocji nie może przekroczyć 500 tys. zł.

PZU utrzymało także niższe składki dla dużych pracowni. Będą one teraz mogły wybrać wyższe sumy gwarancyjne, bez konieczności indywidualnej wyceny ubezpieczyciela.

Masz zaległości? Stracisz przywileje!
Przed wznowieniem polisy warto do 14 kwietnia uregulować zaległości. W przeciwnym razie system uniemożliwi złożenie wniosku. Każdy architekt może sprawdzić stan swojego konta. Wystarczy zalogować się na swoje konto na stronie www.izbaarchitetkow.pl. Informacji o stanie konta udzielą także konsultanci iExpert.pl, pod numerem tel. 22 646 42 42.

Ubezpieczenie utraty dochodu z ochroną w razie zachorowania z powodu Koronawirusa
PZU przygotowało dla architektów specjalną ofertę ubezpieczenie utraty dochodu. Polisa gwarantuje rekompensatę finansową, jeśli w wyniku wypadku lub choroby architekt nie może wykonywać swojego zawodu. Ochrona obejmuje również zachorowania na COVID-19, niezależnie od ogłoszonej sytuacji wyjątkowej. Szczegóły oferty na stronie iExpert: Czytaj więcej >>

W razie pytań zawsze można skontaktować się z firmą iExpert.pl pod numerem 22 646 42 42.

Robert Popielarz
Główny specjalista ds. ubezpieczeń 
iExpert.pl SA
gsm 608 006 160
robert.popielarz@iexpert.pl