Izba Architektów - strona gÂłówna
Data dodania: 08.02.2022 | Aktualizacja: 09.02.2022, 17:31:51

PILNE - Informacja IARP

Krajowa Rada Izby Architektów RP informuje, że na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego zamieszczona została informacja o włączeniu w prace zespołu doradczego GINB przedstawicieli Izby Architektów RP. Z informacji tej wynika, że GINB zaprosił „trzech przedstawicieli Izby, którzy włączą się w planowane odbiory projektów konkursowych, jak również w opracowanie założeń i realizację kolejnych inicjatyw Polskiego Rządu, tak jak pozostali członkowie Zespołu”. Z informacji tej wynika również, że obecnie "realizowane zadania Zespołu doradczego koncentrują się na wsparciu, organizowanych przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii, zadań w ramach programu Polski Ład, w tym przede wszystkim realizowanego konkursu na projekty domów o powierzchni zabudowy do 70 m2".

Krajowa Rada Izby Architektów RP z całą stanowczością wskazuje, że złożona 3 stycznia br. deklaracja włączenia w prace Zespołu doradczego GINB przedstawicieli Izby jednoznacznie dotyczyła współpracy nad zagadnieniami, którymi Zespół ten miał się pierwotnie zajmować tj. orzecznictwem administracyjnym administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego, działalnością kontrolną administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego, cyfryzacją procesu inwestycyjno-budowlanego, usprawnieniami w obszarze budownictwa, współpracą pomiędzy organami nadzoru budowlanego i administracji architektoniczno-budowlanej a sektorem prywatnym, jako istotnymi dla warunków wykonywania zawodu architekta przez członków Izby. W tym zakresie Izba w dalszym ciągu deklaruje współpracę i wsparcie merytoryczne Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. 

Odnosząc się do informacji zawartej na stronie internetowej GUNB wskazujemy, że Krajowa Rada Izby Architektów RP konsekwentnie przedstawiała i podtrzymuje negatywne stanowisko w sprawie konkursu na projekty domów o powierzchni zabudowy do 70 m2. Izba Architektów RP nigdy nie deklarowała współpracy przy konkursie na projekty domów o powierzchni zabudowy do 70 m2 oraz innych, o których mowa w informacji GUNB. Idee wprowadzenia katalogu typowych projektów domów jednorodzinnych rekomendowanych przez państwo ocenia jako szkodliwe, zarówno pod względem ładu przestrzennego, potrzeb użytkowników budownictwa mieszkalnego, konkurencji na rynku projektowym, jak i ochrony zawodu architekta.   

Prezydium Krajowej Rady Izby Architektów RP

uzupełnie z dnia 09 lutego 2022 r.

W załączeniu udostępniamy korespondencję KRIA ws Zespołu doradczego GINB.


Załczniki: