Aktualności
Projekt nowelizacji Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju został przeanalizowany przez Komisję Legislacyjną IARP. W ręce Pana Pawła Orłowskiego, Podsekretarza Stanu Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju przekazano pismo zawierające stanowisko Izby Architektów RP oraz uwagi do projektu nowelizacji ujęte w czytelną tabelę. Z dokumentem tym (z 17 kwietnia 2015 r.) zapoznano się w Ministerstwie z należną uwagą, co można wnosić z następującej po nim korespondencji pomiędzy IARP a Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju. Z pismem przewodnim oraz tabelą uwag można się zapoznać tutaj.
Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia „Strategii Rozwoju Polski Centralnej do roku 2020 z perspektywą 2030”, przedłożoną przez ministra infrastruktury i rozwoju. Ponadregionalna "Strategia Rozwoju Polski Centralnej do roku 2020 z perspektywą 2030" obejmuje obszar województwa łódzkiego i mazowieckiego. Polska Centralna charakteryzuje się najwyższym w kraju poziomem rozwoju gospodarczego, a dotyczy to szczególnie największego i unikalnego w skali kraju wyspecjalizowanego potencjału naukowego i badawczo-naukowego. Bardzo ważną rolę w rozwoju Polski Centralnej odgrywa bipolarny układ Warszawa - Łódź, obejmujący swym zasięgiem nie tylko miasta centralne i ich obszary funkcjonalne, ale również znaczne obszary obu województw.
Jednym z zasadniczych celów nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw jest również zabezpieczenie interesów inwestorów publicznych i prywatnych oraz zwiększenie bezpieczeństwa inwestycyjnego. Chodzi o wprowadzenie narzędzi służących kierowaniu strumienia inwestycji budowlanych na tereny zurbanizowane i wyposażone w niezbędną infrastrukturę (techniczną i społeczną) oraz wprowadzenie mechanizmów zachęcających gminy do uchwalania planów miejscowych.
18 i 19 czerwca 2015 r. obradowało jury oceniające prace przysłane na konkurs dla młodzieży. Tematem konkursu było zaprojektowanie "Miejsca spotkań - dzieci, młodzież, dorośli, osoby w podeszłym wieku - razem i osobno.
Do projektu nowelizacji Prawa ochrony środowiska (POŚ) wdrożono przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (2012/18/UE) w sprawie kontroli zagrożeń poważnymi awariami związanymi z substancjami niebezpiecznymi (dyrektywa Seveso III). Dyrektywa reguluje kwestie zapobiegania poważnym awariom, które mogą być następstwem określonych działań przemysłowych oraz ograniczania ich skutków dla zdrowia ludzkiego i środowiska.
Projekt nowego Kodeksu budowlanego został skierowany do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. Szczegóły projektu ustawy i stan prac nad częścią urbanistyczną kodeksu przedstawili 25 maja br., podczas posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego prof. Marek Wierzbowski oraz minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak.
Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,
Informujemy, że w systemie wewnętrznym po zalogowaniu https://extranet.iarp.pl/profile/login/r/ dostępne jest zawiadomienie o zwołaniu X Sprawozdawczego Krajowego Zjazdu IARP.
Z koleżeńskim pozdrowieniem
Krajowa Rada IARP
Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał długo oczekiwaną ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu zwaną "ustawą krajobrazową".
Krajowa Rada Izby Architektów RP upoważniła Prezydium Krajowej Rady IARP do podjęcia decyzji w sprawie złożenia wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. Sprawa dotyczy stwierdzenia niezgodności paragrafu 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju ddz dn. 11 września 2014 r. z artykułem 14 ust. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane, a także z artykułem 5 ust. 1 i 2 ustawy o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa.
Upoważnienie w sprawie wniosku do TK » (format .pdf, 663 KB)
Szpital Świętej Trójcy w Broniszowie, zabytkowe domy na murze miejskim w Dobrym Mieście, zespół kopalni „Julia” w Wałbrzychu, Willa Okszy w Zakopanem oraz dawne magazyny zakładów włókienniczych K. W. Scheiblera w Łodzi - to laureaci konkursu "Zabytek Zadbany". Generalny Konserwator Zabytków, Sekretarz Stanu w MKiDN Piotr Żuchowski wręczył nagrody 21 kwietnia br. w Białymstoku, podczas uroczystych obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.
Więcej informacji na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
"Życie w Architekturze" - Nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce w latach 2013-2014 otrzymuje Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie (Barozzi Veiga). Poza nagrodami przyznanymi przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego i jury, z ramienia organizatora wręczono nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Filharmonia w Katowicach - Konior Studio) oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju (Europejskie Centrum Muzyki K. Pendereckiego w Lusławicach - DDJM, za najlepszy projekt zrealizowany ze środków unijnych). Najlepszy budynek wielorodzinny zaprojektowali JEMS, najlepszy budynek jednorodzinny - dom w Lublińcu - Dyrda Fikus Architekci. Więcej informacji w Architekturze.
Zapraszamy nauczycieli i młodzież szkół ponadpodstawowych, uczestniczących w zajęciach Programu Edukacyjnego IARP "Kształtowanie przestrzeni", do wzięcia udziału w konkursie na wykonanie projektu, będącego rezultatem przeprowadzonych zajęć z zakresu Programu. Temat: „Miejsce spotkań mieszkańców - dzieci, młodzież, dorośli, osoby w podeszłym wieku - razem i osobno”.
Na początku listopada 2014 r. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, min. Robert Dziwiński na spotkaniu z Przewodniczącym Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa oraz Prezesem Stowarzyszenia Architektów Polskich podpisał "Porozumienie o współpracy pomiędzy Głównym Inspektorem Nadzoru Budowlanego, Przewodniczącym Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa oraz Prezesem Stowarzyszenia Architektów Polskich". W dokumencie tym dwa paragrafy - 1 i 2 dotyczą wydawania wiążących interpretacji obowiązującego prawa.
8 stycznia 2015 r. o godz. 11.00 Zespół ds. Ubezpieczeń OC (grupa robocza) spotkał się z przedstawicielami Ubezpieczyciela. Na spotkaniu dyskutowano o rozszerzeniu zakresu ochrony ubezpieczeniowej oraz o nowych możliwościach ubezpieczenia dodatkowego. Przypominamy jakie zasady podstawowego Ubezpieczenia OC Architektów zawiera obecnie Umowa Generalna z PZU.
Sejm RP po długich obradach 15 stycznia 2015 uchwalił nowelizację Prawa budowlanego. Wśród nowych zapisów nowelizacji jest likwidacja obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę na niektóre obiekty. Obowiązek uzyskiwania pozwolenie na budowę pozostaje nadal w zapisach Prawa budowlanego, jednak nowe przepisy znoszą obowiązek uzyskiwania pozwolenia na budowę lub przebudowę wolnostojącego domu jednorodzinnego, o ile te inwestycje nie oddziałują na sąsiednią nieruchomość. Dla takich przedsięwzięć inwestycyjnych będzie wystarczało zgłoszenie budowy, do którego trzeba będzie dołączyć m.in. projekt budowlany. Organy będą miały 30 dni na ewentualne wniesienie sprzeciwu do zgłoszenia. Jeżeli inwestor uzna, że uzyskanie pozwolenia na budowę (przebudowę) domu jednorodzinnego jest dla niego korzystniejsze (czytaj: bezpieczniejsze) ustawa pozostawia taką możliwość.
Nowelizacja zmniejsza także wymogi w stosunku do projektu budowlanego. Już nie trzeba będzie dołączać do niego oświadczeń o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła, gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych.
Na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju znajduje się biblioteka interpretacji przepisów ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w powiązaniu z innymi przepisami. Wydane przez ministerstwo interpretacje dostępne są pod linkiem:
http://www.mir.gov.pl/budownictwo/planowanie_lokalne_i_zagospodarowanie_przestrzenne/interpretacje_przepisow_prawa/strony/start.aspx
Po rezygnacji Prof. Zbigniewa Niewiadomskiego z funkcji przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego jej nowym szefem został Prof. Marek Wierzbowski.
Według informacji Centrum Informacyjnego Rządu wniosek o nominację Wierzbowskiego złożyła Minister Infrastruktury i Rozwoju Maria Wasiak.
„Zadaniem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego, którą teraz pokieruje Wierzbowski, jest przedstawienie propozycji nowego, kompleksowego prawa w zakresie budownictwa, które ma zlikwidować szereg biurokratycznych barier. To jeden ze sztandarowych projektów premier Ewy Kopacz, który przedstawiła ona w swoim expose. Premier zapowiedziała też, że założenia kodeksu budowlanego zostaną przedstawione Radzie Ministrów już w pierwszym kwartale 2015 r.” (PAP)
Komisja kontynuuje pracę zgodnie z harmonogramem.
Prof. Marek Wierzbowski specjalizuje się w prawie administracyjnym, jest związany z macierzystym wydziałem Prawa i Administracji na UW. Jest partnerem w warszawskiej kancelarii Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy - Adwokaci i Radcowie Prawni.
Więcej o Prof. Marku Wierzbowskim można przeczytać pod poniższym linkiem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Wierzbowski
Targi BUDMA 10 - 14 marca 2015 r.
Wśród licznych atrakcji przewidzianych przez Organizatorów dla Zwiedzających warto wysłuchać wykładu Gościa Specjalnego - Alberto Veigi, zaproszonego przez Izbę Architektów RP.
Alberto Veiga, współkierujący pracownią Studio Barozzi Veiga, która zaprojektowała nowy gmach Filharmonii Szczecińskiej. Na swoim koncie ma również takie realizacje jak Audytorium i Pałac Kongresowy Infanta Doña Elena w Águilas oraz Konsorcjum Winiarskie Ribera del Duero położone w historycznym zakątku regionu Burgos w Hiszpanii.
Wykład Alberto Veigi - Pawilon 15, Sala Ziemi, 11 marca (środa), godz.: 15.00-17.00
Rozpoczęła się I edycja konkursu "Szkice architektoniczne" skierowanego do studentów uczelni architektonicznych z całego kraju. Organizatorem konkursu są Międzynarodowe Targi Poznańskie w partnerstwie z Izbą Architektów RP. Warunkiem uczestnictwa w konkursie, który potrwa od 1 grudnia br. do 25 lutego 2015 roku, jest przygotowanie i przesłanie na adres Organizatora rysunku odręcznego prezentującego wpływ wybranych technologii i materiałów na jakość, wygląd i charakter architektury.
Oświadczam, że nie mam nic wspólnego z konkursem na "Opracowanie koncepcji architektoniczno - budowlanej przebudowy z rozbudową budynku administracyjnego Nadleśnictwa Opoczno w Sitowej 15 wraz z zagospodarowaniem terenu", a zbieżność nazwiska jednego z członków Sądu Konkursowego z moim nazwiskiem jest przypadkowa.
Andrzej Pawlik
Krajowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej IARP